In-line bruslení - děti i dospělí 

Inline bruslení je mladý sport, rozšířený po celém světě, který se člení do několika kategorií. Každá kategorie používá specifický typ brusle.

  • fitness bruslení
  • inline hokej
  • rychlobruslení
  • agresivní bruslení
  • freestyle bruslení
Inline bruslení má základ v technice bruslení na ledních bruslích, ale odlišnosti naleznete především ve stabilitě, brzdění nebo změnách směru. Další odlišností je stavba bruslí, která je závislá na disciplíně, pro kterou jsou brusle určeny.
Inline bruslení je především zábava a další rozvoj pohybových dovedností, které se nejlépe rozvíjejí v dětském věku.

Náplň kurzu:

1.       Bezpečné zvládnutí pádů a vstávání
2.       Základní postoje
3.       Rovnovážná cvičení
4.       Jízda vpřed
5.       Zastavování z jízdy vpřed
6.       Změny směrů
7.       Jízda vzad
8.       Obraty
9.       Hry
10.     Jízda zručnosti

 

1. Pády a vstávání  Pády – každý bruslař se při bruslení setká se situací, kdy ztratí rovnováhu a spadne. Je tedy nezbytné, aby byl na tuto situaci připraven a měl zvládnutou pádovou techniku. Základním předpokladem pro zvládnutí pádů jsou ochranné pomůcky. Vstávání – pád je zejména u začátečníků velmi častým jevem. Z tohoto důvodu je nezbytné zvládnutí vstávání.

2. Základy bruslení  Postoje slouží k správnému zahájení pohybu. Základní bruslařské postoje dělíme na čtyři druhy. Před nácvikem postojů by měl být bruslař seznámen s existencí vnitřní a vnější strany koleček.

3. Rovnovážná cvičení  Udržení rovnováhy je důležitou dovedností pro zvládnutí pohybu na bruslích. Pro zdokonalení je nezbytný nácvik a později i zvládnutí několika rovnovážných cvičení, která bruslaři umožní získat jistotu na bruslích. 

4. Jízda vpřed Jízda vpřed je cyklický pohyb, ve kterém se opakovaně střídají tři fáze nasazení, odraz a skluz a přenesení. Pro nasazení brusle na asfalt je důležitá výchozí poloha, kdy jsou obě nohy v základní poloze ,,Véčko“. Střídavými odrazy šikmo vzad vnitřní stranou koleček dochází k postupné lokomoci vpřed. Bruslař neustále udržuje nízký postoj a mírný náklon trupu vpřed.
 
5. Zastavování z jízdy vpřed Nácvik bezpečného zastavení je primární aktivita potřebná pro jízdu na inline bruslích. Rychle zastavit je pro mnohé bruslaře velmi složitý úkol. Z tohoto důvodu jako základní způsob zastavení (zbrzdění) pohybu je vyběhnout (vyjet) mimo asfalt např. na trávu nebo jiný povrch, který třením o kolečka zpomalí pohyb. Rozlišujeme tzv. měkký terén a tvrdý terén. Při úniku do měkkého terénu je vhodné přejít z jízdy do běhu a vlastní silou pohyb zastavit. Naopak pokud je terén tvrdý je výhodnější zaujmout postoj pro brzdění brzdičkou (dobrá stabilita)a vyjet mimo trať.
 
6. Změny směrů Změny směrů patří k základním dovednostem potřebným k bezpečnému zvládnutí jízdy. Při nečekané situaci na stezce je nezbytná rychlá reakce a pohotový manévr. Začátečníci, kteří neovládají brzdění, často využívají alternativu v podobě zatočení do protisměru.
 
7. Jízda vzad S nácvikem jízdy vzad začínáme až po zvládnutí jízdy vpřed, alespoň jedné techniky zastavení a jedné techniky vyjetí oblouku. Nácvik zahajujeme z příslušného postoje tzv. ,,Áčka“ viz. postoje. Pro lepší stabilitu položíme dlaně na kolena nebo umístíme do pohotovostní polohy připravené na pád. Odraz vychází vždy z vnitřní strany koleček. Střídavým přenášením váhy z levé brusle na pravou (chůze) a udržením správné polohy bruslí do ,,A“ dochází k pohybu vzad. Po zvládnutí základního pohybu vzad nahrazujeme chůzi odrazy. Odrazy pravou jsou prováděny opakovaným pokrčováním a napínáním nohy v kolenním kloubu. Důležité je při jízdě vzad udržet nízký postoj a neustále sledovat situaci, která se odehrává za námi.
 
8. Obraty  Obraty jsou využívány k přechodům z jízdy vpřed do jízdy vzad nebo z jízdy vzad do jízdy vpřed. V praxi se můžeme setkat se třemi základními druhy obratů.
 
9. Hry a soutěže Hry a soutěže je vhodné zařazovat jako motivační prvek po dokončení nácviku určitých dovedností. Bruslaři se nevědomky zdokonalují v právě nacvičované dovednosti. Hry a soutěže také vytvářejí nové situace, které musí bruslař řešit.
 
10. Jízda ,,zručnosti“ V lekcích je často příjemné zpestření tzv. Jízda ,,zručnost“, která prověří zdatnost a pokrok bruslařů. Celou trasu je možné projet pouze stylem zvládne, nezvládne nebo v případě zájmu je možné každému trasu změřit. U začátečníků je příhodnější zvolit první variantu zvládne – nezvládne. Trasa by měla být postavená tak, aby jí každý zvládl. Změření času trasy a následné porovnání je vhodné pro pokročilé bruslaře, kteří chtějí změřit své síly. V dráze by se měly objevovat všechny prvky, které se bruslaři učili.

Teorie bezpečnosti:


Jak se chránit – inline bruslaři by neměli opomíjet nutnost nošení ochranných pomůcek, které chrání uživatele před zraněním. Mezi základní ochranné pomůcky patří helma, chrániče kolen, loktů a zápěstí. Toto základní vybavení by před vyjetím na stezku neměl žádný bruslař opomenout. Může mu zachránit život.

 

Lektorka: Kateřina Suchá

Vzdělání/zkušenosti: Na bruslích jezdí Katka již od svých 8 let, je maminka 3 dětí, které přivedla nejen k bruslení, ale i k lyžování a dalším druhům sportů. Za KSBM závodila v rychlobruslení 2 roky v kategorii Masters. Poté se stala akreditovanou rozhodčí Českého svazu kolečkového bruslení. Kvůli kurzům s dětmi si udělala kurz Instruktora jízdy na kolečkových bruslích. Zároveň posledních 8 let navštěvuje lekce Danceaerobiku.
Moje studium s mojí sportovní vášní nemá moc společného, studovala jsem na Přírodovědecké fakultě obor Geografie - kartografie resp. magisterský stupeň - Fyzickou geografii s pozdějším uplatněním v oboru Životního prostředí.
Nejradši je právě mezi dětmi, kterým vytváří zábavný a zároveň užitečný program, při kterém se děti učí nenásilnou formou správnou techniku bruslení. A proč zrovna na kolečkách? "Jenom chodit" je přece nuda :-)))

Kontakt: +420 602 552 076

Kdy a kde:

Úterý      14.30-15.30   děti 6-12 let asfaltové hřiště za Bioskou (mezi ZŠ Dobřichovice 1.stupeň a budovou Sokola)


Kurz začne ve druhé polovině září 2022.

V případě hodně špatného počasí budu zasílat v úterý dopoledne SMS, že se lekce ruší - a lekce se přidá na konci pololetí.

Cena:

1 hodina týdně                  910 Kč 7 lekcí; 1 lekce/60minut

 

Pokud máte zájem o kroužek, vyplňte ONLINE PŘIHLÁŠKU zdeONLINE PŘIHLAŠOVÁNÍ (auksys.com)

Návod na online přihlašování: NÁVOD (auksys.com)

Až bude Vaše dítě do kurzu zapsáno, obdržíte do mailu výzvu k platbě. 

Informace o platbě najdete zde: Platba

Při platbě uvádějte přidělený variabilní symbol, případně uveďte do poznámky  jméno dítěte a název kroužku.

Splatnost za kroužek je do 15.10. daného roku (1.pololetí) a 28.02. daného roku (2.pololetí). Lze platit také v hotovosti v Infocentru (malý domeček hned vedle Dobřichovického domku).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt

Dobřichovický Domek 5. května 12
252 29 Dobřichovice

GPS: 49°55'35.630"N, 14°16'24.003"E

provozovatel:
Středisko volného času Dobřichovický domek
IČO: 04 626 478

Ing. Radka Alexy Ph.D., ředitelka
Mgr. Libuše Stupavská, zástupkyně ředitelky

776 178 641 (L. Stupavská)
778 427 108 (H. Matějková)
774 412 495 (I. Sedloňová)
605 233 542 (D. Čermáková)
737 685 895 (J. Košina)

účetní Blanka Veselá (platby, potvrzení)
ucetni@svcdodo.cz
info@svcdodo.cz