Ateliér pro seniory s doc. danou Puchnarovou, ak. mal. 2019/2020

Važené seniorky, vážení senioři,

připravili jsme pro Vás program rozvoje skrytých tvořivých schopností. Čeká Vás výtvarná činnost dle Vašich představ, prohlubování výtvarných znalostí návštěvami velkých galerií v Praze a cesty za krásami našeho kraje.

Lektor: Dana  Puchnarová

 

Pro aktuální informace o kurzu a termínu volejte paní Danu Puchnarovou: 776 139 711.

Přibližně tří hodinnová setkání povede akademická malířka paní Dana Puchnarová, která už se na Vás moc těší.

Účast je bezplatná, budou se hradit jen vývarné potřeby. Je nutné si je nakoupit před prvním setkáním.

POTŘEBY, KTERÉ JE NUTNÉ SI NAKOUPIT NA PRVNÍ SETKÁNÍ:

1/ Skicák A4 nelinkovaný, tužka hodně měkká nebo versatilka s měkkou tuhou

2/ Sada práškových pastelů - nejméně 12 ks, mohou být školní nebo umělecké podle chuti ( pozor, nejsou to pastelky, ale silné válečky práškové barvy)

3/ Desky kartonové tuhé na výkresy či na rýsovací prkno formátu A2 (do nich budete ukládat svá díla)

4/ Čtvrtky různých velikostí: A2,  A3,  A4 - od každé 3 - 5 ks. Bílé,  některé i tónované - na zkoušku např. písková barva, nažloutlá, hnědá, růžová či černá

5/ Papírové kapesníčky na roztírání pastelů nebo malé hadříčky

K dispozici je kuchyňka, kde si lze uvařit kávu a čaj - nutné přinést vlastní s sebou.

K výtvarné práci budou používány zásadně materiály co nejlevnější, které se dají snadno obstarat i v našem malém městě, ale bude kladen důraz na jejich dovedné použití a umělecké zpracování tak, aby výsledek měl u mělecké kvality.

Postupy práce budou velmi snadné, při tom povedou k samostatnosti a rozvíjení vynalézavosti, k pěstování originality i radosti z tvorby od počátku rozvoje jednotlivců.

Při soustavnější práci si každý tvoří vlastní album svých prací, které si bude uchovávat v deskách v naší pracovně v uzamčeném skladu, později bude moci z toho vybírat exponáty pro výstavky společné nebo i pro svou vlastní.

Co Vás čeká v kurzu:

Na prvním kreativním setkání Vás čeká seznámení se s představami o budoucí výtvarné činnosti, prohlídka pracovního prostoru a vybavení.

Hry s barvami, příprava pracovní plochy a materiálů (prohlédneme si společně nové suché pastely, skicáky A4, později kreslící papíry A3, A2, A1, role balícího papíru).

Zvuky a barvy - práce s více barvami - Poslechneme si klidný opakující se hudební motiv a při něm se v naprostém klidu soustředíme na své představy. Když si motiv zopakujeme, upevníme si představy a několika barvami je přenášíme na papír. Osobní výběr barev probíhá již v představě. Užíváme znalostí práce s liniemi tvary, plochami a body i roztírání barev. Mohou se kombinovat malé a velké tvary nebo plochy a plošky. Cítíme a vyjadřujeme rytmus a melodii.

Výstavy - společné prohlížení výsledků prací, jejich vyvěšení na šňůrách nebo na penelech.

Perspektivy - podle vlastních domácích prací rozvíjení přirozených schopností, dovedností a představivosti účstníků na jejich vlastních tématech - stále jde o malbu a kresbu zpaměti, bez modelu.

Podle přání jednotlivých členů a členek skupiny se mohou zdokonalit i v kresbě a malbě podle skutečnosti (např. zátiší, zákoutí, část krajiny, stromy, portrét, figura, návrhářství, ilustrace básní či povídek, základy ornamentiky, grafické techniky aj.)

Přednášky - podle vývoje ve výtvarné práci účastníků budou pořádány přednášky o různých uměleckých technikách, na příkladech z děl významných umělců bude ukázána jejich osobist a originalita. Vybrané kapitoly z dějin umění budou zařazeny podle přání a zájmu účastníků. Společné diskuze při kávě a čaji podle dohody.

Těšíme se na Vás.

Kdy a kde:

Středa: 9.00-11.00   Dobřichovice, sál seniorů

 

Cena: ZDARMA

Kontakt

Dobřichovický Domek 5. května 12
252 29 Dobřichovice

GPS: 49°55'35.630"N, 14°16'24.003"E

provozovatel:
Středisko volného času Dobřichovický domek
IČO: 04 626 478

Ing. Radka Alexy Ph.D., ředitelka
Hana Matějková
Bc. Ivana Sedloňová
+420 770 105 175
+420 778 427 108
+420 774 412 495
info@svcdodo.cz